جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته یکی از روش های انجام عمل های بینی است که مورد استفاده بسیاری از جراحان بینی قرار می گیرد. در واقع به طور کلی می توان گفت که رینوپلاستی از دو روش باز یا بسته صورت می گیرد که تفاوت اصلی این دو روش در محلی است که برش در آن ایجاد می شود. اینکه جراحی بینی از کدام روش انجام شود ، بسته به انتخاب و نوع مهارت جراح داشته و در نتیجه عمل تاثیری نخواهد داشت. در ادامه به تفاوت های جراحی به روش بسته و  روش باز می پردازیم.

جراحی بینی بسته

تفاوت جراحی بینی بسته و باز

در عمل بینی به روش بسته در تیغه میانی دو سوراخ بینی که کلوملا نامگذاری شده ، هیچ برشی ایجاد نمی شود و کلیه برش های مورد نیاز از داخل بینی زده می شوند. در واقع تیغ جراحی از سوراخ های بینی وارد بینی می شود. اما در روش  باز کلوملا برش زده شده و پوست از استخوان بینی جدا خواهد شد.

نحوه ایجاد برش در این دو روش باعث شده که در روش بسته جراح به ساختمان بینی دید محدود تری داشته باشد و امکان ایجاد تغییرات گسترده فراهم نشود. بنابراین جراحی بینی بسته برای افرادی مناسب است که بینی شان ایراد چندانی ندارد. در مقابل در متد باز جراح به ساختمان بینی اشراف کامل داشته و می تواند کلیه ایرادات ساده یا پیچیده بینی را با کمترین درصد خطا برطرف کند.

جراحی بینی بسته

میزان تورم و کبودی پس از جراحی بینی بسته تا حدودی کمتر از جراحی به روش باز خواهد بود. همچنین مدت زمان دوران نقاهت بیمار نیز کوتاه تر است. در تکنیک باز درصد خطا به دلیل دید کامل جراح بسیار پایین تر می باشد ولی در روش بسته دسترسی جراح به نوک بینی محدود تر است. لازم به ذکر است از آنجایی که در روش باز تسلط جراح به بینی بیشتر است ، غالبا جراحان این روش را برای عمل برمی گزینند.

نکته

باز یا بسته بودن عمل های بینی، تنها در برشی که در تیغه میانی دو سوراخ بینی ایجاد می شوند تاثیر گذار است و برای اعمال تغییر در پره ها و جمع کردن آن ها توجهی به روش جراحی نمی شود و این نواحی برش زده می شوند. خانم دکتر نازنین ابدالی ، متخصص گوش حلق و بینی و یکی از بهترین جراح بینی مشهد ، از تکنیک باز برای جراحی استفاده کرده و بهترین نتایج را برای بیماران خود به ارمغان می آورند.

دکتر نازنین ابدالی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها