مراقبت های بعد از جراحی بینی

شما می توانید با رعایت نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی توسط بهترین جراح بینی ، به کسب برترین نتیجه از عمل جراحی بینی خود کمک کنید. افرادی که دست به عمل زیبایی بینی می زنند باید با این اقدامات و نکات آشنایی داشته باشند تا با رعایت آن ها به طور صحیح و دقیق دوران نقاهت خود را آسان تر کنند. همانطور که انتخاب بهترین جراح بینی دکتر نازنین ابدالی در مشهد برای رسیدن به بینی دلخواه بسیار موثر است رعایت مراقبت های بعد از همل رینوپلاستی نیز نقش ویژه ای را در این زمینه دارا است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. تا مدتی پس از جراحی زیبایی بینی ، با دهان باز عطسه و سرفه کنید.
 2. در دوران نقاهت جراحی زیبایی بینی ، از رفتن به مکان های شلوغ که امکان اصابت ضربه به بینی وجود دارد ، خودداری نمایید.
 3. تا مدتی بعد از عمل جراحی بینی ، از انجام فعالیت های سنگین ؛ از جمله بلند و جا به جا کردن اجسام بیش از 2 کیلوگرم اجتناب کنید.
 4. از فین کردن خودداری نمایید ؛ چرا که منجر به بروز خونریزی می شود.
 5. استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل موجب تاخیر در بهبودی می شود ؛ بنابراین ، تا مدتی از مصرف این موارد خودداری نمایید.
 6. کسانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، در دوران نقاهت آن باید از مصرف داروهای گیاهی و شیمیایی که موجب بروز اختلال در انعقاد خون می شوند ، پرهیز نمایند.
 7. جراح بینی حاذق و ماهر در مشهد ، به تمامی بیماران خود توصیه می کند ؛ در دوران نقاهت عمل بینی ، آب فراوان بنوشند.

از این رو در مقاله پیش رویتان برخی از مهمترین نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی را جمع آوری کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم :

تغذیه بعد از عمل بینی

نکته اول که پس از انجام عمل رینوپلاستی باید رعایت نمایید تغذیه بعد از عمل بینی است. شما باید بدانید که تا 4 الی 5 روز اول نباید غذاهای سفت میل کنید ؛ زیرا باعث فشار آمدن به بینی می شود و این امر تا زمانی که بینی شما هنوز به طور کامل محکم نشده و بخیه ها جوش نخورده ، جایز نمی باشد. بنابراین بهتر است در این زمان فقط غذاهای نرم مثل سوپ ، پوره ، آبمیوه های طبیعی و غیره را میل بفرمایید.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نکته دوم نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی است که باید به صورتی باشد که سر بالاتر از بدن قرار بگیرد. با این کار از تورم بیشتر صورت جلوگیری می کنید ؛ پس بهتر است به هنگام خواب از دو یا سه بالش برای بالاتر نگه داشتن سر خود از بدنتان استفاده کنید.

تورم و کبودی

 • برای کم کردن تورم و کبودی بعد از جراحی بینی نیز از کمپرس یخ بر روی آن بهره ببرید. این کار تا دو روز اول می تواند تاثیر گذار باشد.
 • همچنین توجه داشته باشید که نمک موجب ایجاد تورم بیشتر می شود ؛ پس برای بهبودی سریع ورم های صورتتان باید میزان مصرف نمک را به حداقل برسانید.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

بسیاری از افرادی که عمل رینوپلاستی را انجام می دهند می خواهند بدانند که آیا خمیازه کشیدن در مراقبت های بعد از جراحی بینی تاثیر منفی در نتیجه آن ایجاد می کند یا خیر ؟ در جواب این مطلب باید گفت با توجه به این که هنگام خمیازه کشیدن دهان خیلی باز می شود و اکثر اجزای صورت بخصوص بینی را تحت تاثیر قرار می دهد ، توصیه می گردد هنگام خمیازه کشیدن دهان خود را نه خیلی باز کنید و نه در حالت بسته نگاه دارید به گونه ای که کمترین فشار به بینی وارد شود زیرا تا زمانی که استخوان ها و غضروف بینی هنوز در جای خود محکم نشده اند بهتر است تحت حرکت های زیاد و شدید قرار نگیرد.

شستشوی بینی بعد از عمل

شستشوی بینی بعد از عمل رینوپلاستی نیز بسیار اهمیت دارد ؛ چرا که با انجام آن می توانید از مسدود شدن بینی پیشگیری نمایید. پس از جراحی رینوپلاستی التهابات موجود در داخل بینی زیاد است ؛ بنابراین مسلما بیمار تا رفع این التهابات تنفس راحتی نخواهد داشت اما استفاده از سرم شستشوی سدیم کلراید می تواند علاوه بر خارج کردن محتویات داخل بینی ، در التیام این التهابات نیز موثر باشد.

عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

به افرادی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، توصیه می شود ؛ در دوران نقاهت آن ، از حرف زدن زیاد ، خدیدن و گریه کردن شدید اجتناب نمایند ؛ زیرا بهتر است ، صورت در این دوران ، کمترین تحرک را داشته باشد.

درد بعد از عمل بینی

احساس درد خفیف پس از عمل جراحی بینی ، مسئله ای طبیعی است که جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ احتمالا پزشک به منظور تسکین درد ، برای تان مسکن تجویز می کند ؛ از مصرف مسکن به طور خودسرانه ، خودداری نمایید.

رابطه جنسی بعد از رینوپلاستی

در مراقبت های بعد از جراحی بینی به بیماران توصیه می شود تا بهبودی نسبی عوارض جانبی از انجام فعالیت های جنسی خودداری کنند. توجه داشته باشید که وارد شدن هر گونه فشار به ساختار بینی می تواند سبب آسیب دیدگی آن شود ، در نتیجه توصیه می شود حدود یک ماه صبر کنید تا به بهبودی نسبی دست یابید.

چسب بینی و تاثیرات آن

تفاوتی ندارد بینی شما از نوع گوشتی باشد یا استخوانی ، به هر حال ممکن است جراح بینی خوب در مشهد دکتر ابدالی در مراقبت های بعد از جراحی بینی به شما توصیه کند تا در یک بازه زمانی مشخص از چسب های بینی استفاده کنید. این ابزار می تواند تورم ایجاد شده در بافت های بینی را بهبود بخشد ، با برداشت پوست بینی از ساختار استخوانی شما در دوره نقاهت با تورم بسیار زیاد مواجه خواهید شد که در این مواقع استفاده از چسب می تواند در کاهش تورم به شما عزیزان کمک بسیار زیادی کند.

نکته: با توجه به ان که چربی موجود در زیر پوست بینی های گوشتی بسیار زیاد می باشد ، این دسته از افراد بعد از رینوپلاستی با تورم بسیار زیاد رو به رو خواهند شد ، که استفاده از چسب های بینی می تواند در کاهش تورم به آن ها کمک بسیار زیادی بکند.

مراقب عطسه و سرفه های خود باشید

شاید تا کنون از اهمیت بالای عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی اطلاعی نداشته اید ، اما باید بدانید که تغییرات اعمال شده بر ساختار بینی میزان حساسیت را بالا برده که به دنبال آن ممکن است ساختار بینی افراد اسیب ببیند ، در نتیجه در مراقبت های بعد از جراحی بینی و به هنگام عطسه یا سرفه دهان خود را باز کنید و هوا را با شدت بالایی از دهان خود خارج کنید.

سوالات رایج بعد در مورد مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • چه زمانی بعد از عمل بینی می توان سیگار کشید ؟

استعمال سیگار و هر نوع دخانیات دیگر در روند بهبودی تاثیر گذار است و دوره نقاهت را طولانی تر می کند. به همین علت توصیه می شود حداقل 2 هفته قبل و بعد از جراحی از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

 • شنا کردن بعد از عمل بینی مجاز است ؟

برای انجام ورزش های سنگین و شنا کردن در مراقبت های بعد از جراحی بینی لازم است حداقل 3 ماه از عمل جراحی شما گذشته باشد. در غیر اینصورت زمان بهبودی طولانی تر شده و ممکن است عوارضی را برای فرد به همراه داشته باشد.

 • بعد از عمل بینی می توان ورزش بوکس را انجام داد ؟

ورزش های رزمی مانند بوکس به دلیل احتمال وارد شدن ضربه به بینی لازم است بعد از یک سال با تایید پزشک و با انجام مراقبت های لازم انجام شود.

 • چه موقع استفاده از عینک بعد از عمل بینی مجاز است ؟

قسمت هایی از عینک که بر روی بینی قرار می گیرد موجب ایجاد فشار به بینی می شود. همین امر ممکن است در فرم استخوان بینی تاثیر بگذارد و مانع ترمیم غضروف ها شود. به همین علت توصیه می شود از عینک طبی یا آفتابی به مدت 3 ماه استفاده نشود.

 • چه موقع گچ بینی بعد از جراحی بینی برداشته می شود ؟

زمان برداشتن گچ بینی در مراقبت های بعد از جراحی بینی توسط پزشک به شما اعلام می شود. اغلب گچ بینی بعد از 5 الی 7 روز برداشته می شود. قبل از برداشتن گچ از بیمار خواسته می شود حمام کند تا گچ بینی ، خیس و مرطوب شود. به هیچ عنوان خودتان اقدام به برداشتن گچ از روی بینی نکنید.

 • چه زمان بعد از عمل جراحی می توان اجسام سنگین را حمل و بلند کرد ؟

بعد از گذشت حداقل یک ماه می توانید با اجسام سبک تر شروع کنید و میزان توانایی خود را هنگام بلند کردن اجسام و میزان فشاری که به شما وارد می شود در نظر بگیرید.

دکتر نازنین ابدالی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها