سپتوپلاستی

تیغه جدا کننده سوراخ های بینی را سپتوم می گویند و انجام عمل جراحی بینی بر روی این تیغه ، به سپتوپلاستی شهرت دارد. در واقع جراحی انحراف بینی ، نام فرآیندی است که طی آن مشکلات تیغه بینی برطرف می گردد. سپتوم یک دیواره استخوانی غضروفی بوده که در حالت طبیعی دقیقا در وسط بینی قرار می گیرد و حفره بینی را به دو بخش مساوی تقسیم می نماید اما چنانچه به هر علتی این تیغه از جای خود جابجا شده و به یکی از اطراف تمایل یافته باشد ؛ لذا موجب انسداد در آن مسیر و بروز مشکلات تنفسی ، درد و حتی خون دماغ شدن در فرد می گردد. برای انجام این جراحی در مشهد می توانید به دکتر نازنین ابدالی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی مشهد ، مراجعه نمایید.

 

 

در اغلب موارد انحراف بینی به طور مادرزادی در فرد وجود داشته و از بدر تولد با او همراه است ؛ حتی این امکان وجود دارد که به هنگام تولد ، صورت و بینی نوزاد تحت فشار بوده و سپتوم انحراف پیدا کرده باشد. در مواردی دیگر نیز ، در اثر تصادف یا ضربه به بینی ، تیغه آن از جای خود منحرف می شود. به هرحال انحراف تیغه بینی موجب کوچک شدن یکی از حفره ها شده و مسیر عبور هوا را دشوار می کند. قابل ذکر است در موارد شدید انحراف سپتوم ، ظاهر بینی فرد نیز دچار کجی و انحراف می گردد که در آن صورت عمل رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی ) نیز برای رفع ایراد ظاهری مورد نیاز می باشد.

مهمترین علائم انحراف تیغه بینی

 • ایجاد گرفتگی در یک سوراخ بینی یا در هر دوی آن ها : بروز گرفتگی در بینی ، می تواند سبب ایجاد اختلال و دشواری در تنفس فرد شود. زمانی که بیمار به آلرژی یا سرما خوردگی مبتلا می شود ، میزان گرفتگی بینی افزایش می یابد.
 • بروز خونریزی در بینی : در اثر انحراف بینی خشکی در بینی ایجاد می شود ،که این خشکی می تواند منجر به بروز خونریزی بینی شود.
 • صدادار بودن تنفس در هنگام خواب : هنگامی که تورم در بافت بینی رخ می دهد ، این مشکل در فرد ایجاد می شود. بروز این مشکل در کودکان و نوجوانانی که انحراف سپتوم بینی دارند ، شایع تر است.
 • بروز درد در ناحیه صورت : اگر شدت انحراف در بینی زیاد باشد ، می تواند دیواره داخلی بینی را تحت تاثیر خود قرار دهد. این امر موجب بروز درد در بینی ، در سمتی از آن که دچار انحراف است ، می شود.
 • ترجیح خوابیدن به یک سمت : به دلیل وجود انحراف و گرفتگی در یک سمت بینی ، ممکن است افراد برای تنفس راحت تر در هنگام خواب ، خوابیدن به یک سمت را ترجیح دهند.

 

سپتوپلاستی - دکتر ابدالی

 

قبل از جراحی انحراف بینی چه اقداماتی باید انجام شود ؟

در هنگام مراجعه به مطب بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی مشهد ، اقدامات زیر انجام می شود :

 • بررسی سابقه پزشکی : در بررسی قبل از جراحی انحراف بینی ، پزشک اطلاعاتی درباره سوابق ابتلای شما به بیماری ، و دارو های مصرفی از شما درخواست می کند. اگر سابقه ابتلا به بیماری خاصی دارید ، یا در حال حاضر داروی خاصی مصرف می کنید ، پزشک را در جریان قرار دهید.
 • معاینه فیزیکی بیمار : به منظور بررسی ساختار بینی و پوست آن و تشخیص ناهنجاری های بینی ، پزشک به معاینه بینی می پردازد. ممکن است برای کمک به تشخیص بهتر ، پزشک آزمایشاتی را برای شما تجویز کند ، که لازم پس از انجام دادن آن ها نتیجه را به پزشک اطلاع دهید.
 • عکس گرفتن از بینی : برای مقایسه بینی در حین عمل یا بعد از آن ، هنگام مراجعه به مطب پزشک ، از بینی بیمار در زوایای مختلف عکس برداری می شود.
 • مشاوره با جراح : قبل از جراحی بینی در مشهد ، جلسه مشاوره ای با بیمار ترتیب داده می شود. بهتر است خواسته های خود از جراحی بینی را به طور شفاف ، با جراح سپتوپلاستی خوب در مشهد ، در میان بگذارید. در این جلسه پزشک یک دید کلی از نتیجه جراحی انحرف بینی را ، در اختیار بیمار قرار می دهد.

مراحل انجام عمل انحراف بینی

جراحی انحراف بینی بسته به وسعت عمل می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام پذیرد ؛ روش کار به این صورت است که جراح سپتوپلاستی از طریق سوراخ های بینی برشی را بر روی تیغه ایجاد کرده تا به غضروف ها و قسمت انحراف یافته سپتوم دسترسی پیدا کند ؛ سپس با تکیه بر مهارت و دانش خود انحراف را برطرف نموده و در صورت لزوم قسمت های اضافه غضروف و استخوان را نیز بر می دارد و راه تنفسی بیمار را آزاد می گرداند. پس از انجام اصلاحات مورد نیاز ، در نهایت ، بهترین جراح انحراف بینی در مشهد شروع به محکم کردن سپتوم در جای خود و بخیه زدن آن خواهد نمود ؛ هرچند که ممکن است برای انجام این کار به تیوب و تیغه های مصنوعی نیز ، نیاز پیدا کند.

عوارض عمل سپتوپلاستی چیست ؟

با انتخاب جراح بینی خوب در مشهد و رعایت دستورالعمل های ایشان ، می توان از بروز عوارض و خطرات ناشی از عمل جراحی سپتوپلاستی ، پیشگیری کرد ؛ اما در صورت سهل انگاری در این باره ، احتمال بروز برخی از عوارض ؛ از جمله درد شدید ، خونریزی ، گرفتگی بینی ، اختلال در حس بویایی ، بی حسی ، عدم حل مشکلات بینی و از این قبیل موارد افزایش می یابد. در صورت بروز تورم و کبودی بعد از عمل جراحی انحراف بینی ، نگران نشوید ؛ چرا که مسئله ای طبیعی بوده و در طی مدت زمان کوتاه ، به تدریج بر طرف می گردد.

سپتوپلاستی

مدت زمان عمل انحراف بینی

مدت زمان مورد نیاز جهت عمل جراحی انحرف بینی ، با توجه به میزان ایرادات و ناهنجاری های بینی بیماران بین 1 الی 3 ساعت ، متفاوت می باشد.

آیا بیماران بعد از این جراحی باید بستری شوند ؟

خیر ؛ معمولا بیماران در همان روز ، مرخص شده و نیاز به بستری آن ها ، نمی باشد.

سپتورینوپلاستی چیست ؟

بیماران در برخی از مواقع ، علاوه بر رفع انحراف تیغه میانی بینی ، درخواست بهبود فرم ظاهری بینی خود را نیز دارند ؛ در این زمان ، پزشک جراحی انحراف و زیبایی بینی را به طور همزمان انجام می دهد و علاوه بر اصلاح تیغه سپتوم ، ایرادات ظاهری بینی نیز بر طرف می شود.

هزینه عمل سپتوپلاستی چقدر است ؟ آیا بیمه هزینه عمل سپتوپلاستی را پرداخت می کند ؟

برای کسب اطلاع از هزینه عمل جراحی جراحی انحرف بینی لازم است که به مطب بهترین جراح عمل انحرف بینی مراجعه نمایید و پس از انجام معاینات لازم و بررسی شرایط بینی شما ، هزینه قطعی اعلام خواهد شد. شرکت های بیمه ، هزینه جراحی های درمانی را پرداخت می کند و از آنجایی که جراحی سپتوپلاستی ، جنبه درمانی دارد ؛ بیمه هزینه آن را متقبل می شود ؛ به شما توصیه می شود ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره از شرکت بیمه مدنظر خود پرس و جو نمایید.

تفاوت رینوپلاستی با سپتوپلاستی

رینوپلاستی به جراحی زیبایی بینی گفته می شود در واقع هدف اصلی در این جراحی برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی و بهبود کلی فرم بینی می باشد. این جراحی جنبه زیبایی داشته و به همین دلیل بیمه هزینه های مربوط به آن را تقبل نخواهد کرد. در حالی که جراحی سپتوپلاستی نوعی جراحی درمانی بوده که هدف اصلی برطرف کردن مشکلات مربوط به سپتوم بینی می باشد. با انجام این عمل ، تنفس بیمار بهبود پیدا می کند اما تغییری در ظاهر و فرم بینی ایجاد نمی شود. از آنجایی که عمل انحراف بینی و یا سپتو پلاستی هدف درمانی دارد ، بیمه هزینه درمان آن را پرداخت خواهد کرد. ذکر این نکته لازم است که جراحی رینوپلاستی می تواند همزمان با جراحی انحراف بینی نیز انجام شود که در اصطلاح به آن جراحی سپتورینوپلاستی گفته می شود. در این جراحی علاوه بر بهبود مشکلات تنفسی بیمار ، ظاهر و فرم بینی نیز تغییر پیدا می کند و در نهایت بیمار ، صاحب بینی زیبا و بدون انحراف می شود. دقت داشته باشید که انحراف سپتوم در شرایطی که بسیار شدید باشد در ظاهر بینی تاثیر می گذارد. از آنجایی که تیغه بینی و دیواره های اطراف بینی در قسمت بالا به یکدیگر اتصال دارند ، در بیشتر موارد سپتوپلاستی به تنهایی در برطرف کردن انحراف در بینی موثر نبوده از این رو توصیه به انجام سپتورینوپلاستی می شود.

مراقبت های بعد از عمل سپتوپلاستی چه می باشد ؟

 • باید از انجام ورزش های سنگین تا مدتی خودداری نمایید.
 • بعد از عمل دچار کبودی و تورم خواهید شد البته باید بدانید که میزان تورم و کبودی ها به میزان جراحی زیبایی بینی نمی باشد. با این حال برای کمک به کاهش التهاب و کبودی می توانید از کمپرس یخ تا 2 روز استفاده نمایید.
 • جراحی سپتوپلاستی نیاز به رژیم غذایی خاصی ندارد اما از آنجایی که ممکن است در روزهای اولیه بعد از عمل احساس درد داشته باشید ، بهتر است از غذاهای نرم و مقوی استفاده نمایید.
 • داروهایی که بعد از عمل توسط جراح بینی خوب در مشهد ، تجویز می شوند را لازم است راس ساعت و به صورت مرتب مصرف نمایید.
 • مصرف سیگار و دخانیات باید تا 14 روز بعد از عمل انحراف سپتوم بینی قطع شود.

دکتر نازنین ابدالی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها