جراحی بینی شکسته + دکتر ابدالی

 به ترک یا شکستگی استخوان بینی ، شکستگی بینی گفته می شود که برای درمان آن ، در بعضی از موارد نیاز به جراحی بینی شکسته وجود دارد. این شکستگی ها بیشتر در پل و سپتوم بینی رخ می دهد. سپتوم بینی ، دیواره انعطاف پذیری است که سوراخ های بینی را به دو قسمت تقسیم می کند. شکستگی های جزئی عموما با خون ریزی و تورم کمی همراه است اما در شکستگی ها شدید، بدشکلی و خون ریزی و تورم زیادی ایجاد می شود که در بیشتر مواقع با انسداد مجرای بینی، مشکلات تنفسی و درد زیاد نیز در پی دارد. جراحی بینی در راستای برطرف سازی این موارد انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با این مقاله از دکتر نازنین ابدالی ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی همراه شوید.

 

شکستگی بینی چیست ؟

شکستگی بینی بر اثر اصابت ضربه بر اندام برجسته صورت اتفاق می افتد که باعث جا به جایی یا شکستگی استخوان بینی می شود که معمولا با کبودی ، تورم ، مشکلات تنفسی ، درد ، تغییر شکل بینی و خون ریزی همراه است.

چه عواملی باعث شکستگی بینی می شود ؟

بیشتر ضربات وارده بر صورت ، به دلیل برجسته بودن بینی بیشترمورد هدف قرار می گیرد. بنابراین ساده ترین اتفاقات نیز دماغ را آسیب پذیر می کند. تعدادی از عواملی که سبب آسیب های احتمالی به بینی می شود ، شامل موارد زیر است :

 • ورزش های پربرخورد
 • دعواهای فیزیکی
 • تصادفات وسایل نقلیه و موتوری
 • زمین خوردن

علائم شکستگی بینی

بینی شکسته علائم زیادی دارند که به تعدادی از آن ها در ادامه اشاره خواهیم کرد :

 • درد در بینی و نواحی اطراف آن
 • کج شدن بینی
 • متورم شدن بینی و ناحیه اطراف آن
 • خون دماغ
 • مسدود شدن مجاری بینی
 • کبودی در اطراف بینی و چشم
 • بینی کج یا بد شکل

عمل بینی شکسته در مشهد

درمان شکستگی بینی در مشهد به روش های تهاجمی ، کم تهاجم و درمان های خانگی انجام می شود. اگر شکستگی و آسیب جزئی باشد، پزشک توصیه می کند برای کاهش تورم و درد از کمپرس یخ بر روی بینی استفاده شود و برای تسکین درد ناشی از آسیب از داروهای مسکن بدون نسخه می توان استفاده کرد. برای معاینات بیشتر از شما خواسته می شود، پس از کاهش نسبی تورم برای معاینه به مطب مراجعه کنید. بهترین جراح بینی مشهد ، می تواند دماغ تان را به صورت دستی یا در صورت نیاز با عمل جراحی ترمیم کند و با حداقل آسیب به حالت اولیه خود بازگرداند. اگر شکستگی باعث جابجا شدن استخوان ها و غضروف بینی شده باشد، پزشک می تواند با جا انداختن بینی، آن را درمان کند. درمان دستی و جا انداختن دماغ، باید حداکثر تا 14 روز بعد از آسیب دیدگی برطرف شود و در صورت درمان نشدن در این مدت، نیاز به جراحی دارید.

جراحی بینی شکسته معمولا به دلیل درد و سختی عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و برای جلوگیری از عفونت ، قبل از جراحی از آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی استفاده می شود. اگر شکستگی باعث آسیب به تیغه بینی شده باشد، پزشک از سپتوپلاستی استفاده خواهد کرد و همچنین سایر آسیب ها با عمل بازسازی بینی قابل درمان است. این یک عمل ترمیمی سرپایی می باشد که حدود یک ساعت زمان می برد. بیشتر عمل های شکستگی بینی به دلیل بازسازی به روش جراحی بینی باز انجام می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی شکسته

 • بعد از عمل بینی شکسته بیشتر افراد تورم و کبودی زیادی را تجربه می کنند از این رو توصیه می شود حتما از کمپرس یخ در 48 ساعت اولیه بعد از عمل بینی استفاده نمایید. نحوه استفاده از کمپرس باید هر 1 ساعت برای 15 الی 20 دقیقه باشد.
 • توصیه می شود از قرار گرفتن در محیط های شلوغ و یا شرایطی که امکان وارد شدن ضربه به بینی وجود دارد ، خودداری نمایید.
 • لازم است داروهایی که پزشک برای شما تجویز نموده است را به موقع مصرف نمایید. این داروها شامل داروهای مسکن و آنتی بیوتیک هستند که به کنترل درد و جلوگیری از عفونت کمک زیادی می کند.
 • از موارد مهمی که افراد باید نسبت به آن توجه داشته باشند ، در رابطه با فعالیت های ورزشی و سنگین است. شما باید از بلند کردن اجسام و همچنین فعالیت های ورزشی در این دوران خودداری نمایید ؛ چرا که احتمال خونریزی و آسیب به بافت های وجود دارد.
 • توصیه می شود از مصرف غذاهای سفت که به جویدن زیادی نیاز دارد ، بعد از جراحی بینی شکسته خودداری نمایید.

آیا بعد از عمل بینی شکسته ، بینی به فرم قبلی خود باز می گردد ؟

در طی پروسه جراحی بینی شکسته درمشهد تلاش می شود ، تا استخوان های بینی به جایگاه اصلی خود بازگردانده شوند به این ترتیب بعد از عمل و سپری شدن دوره بهبودی شاهد بینی به شکل طبیعی خواهید بود. نتایج این جراحی همیشگی می باشد ، مگر در شرایطی که ضربه و اسیب جدی بینی وارد شده و نتایج عمل را تحت تاثیر قرار دهد. در صوتی که قصد انجام عمل زیبایی بینی همزمان با عمل بینی شکسته را داشته باشید ، باید این نکته را بدانید که اگر از شکستگی بینی شما مدت زیادی می گذرد به صورتی که استخوان های بینی جوش خورده اند ، امکان عمل زیبایی بینی همزمان با اصلاح شکستگی بینی وجود دارد ، این در حالی است که اگر بینی شما به تازگی دچار شکستگی شده است ، به دلیل تورم بافت ها ، نمی توان تغییرات زیادی در بینی ایجاد نمود و بهتر است برای مدت زمان بیشتری صبر کرد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر نازنین ابدالی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها