مراقبت های بعد از جراحی گوش

همانطور که می دانید جراحی زیبایی گوش به منظور رفع ایرادات ظاهری گوش بوده و می تواند در بهبود چهره شخص و بالا بردن اعتماد به نفس وی تاثیر بسزایی داشته باشد. فردی که تحت عمل اتوپلاستی قرار می گیرد باید بداند مراقبت های بعد از جراحی گوش اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که رعایت آن به طور صحیح موجب کوتاه تر شدن دوران نقاهت شده و روند بهبودی او را تسریع می گرداند. دکتر نازنین ابدالی بهترین جراح گوش و حلق و بینی در مشهد ، مطلب زیر را به منظور کسب اطلاعات بیشتر شما عزیزان تهیه نموده است آن را به خوبی مطالعه نمایید.

 

مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی گوش

در ادامه به شرح برخی از مراقبت های بعد از عمل اتوپلاستی پرداخته ایم:

 • در نظر داشته باشید داروهای تجویز شده را به طور منظم مصرف نموده و همچنین می توانید برای کنترل درد ، داروهای مسکن را زیر نظر جراح خوب در مشهد ، قبل از آغاز درد ، استفاده کنید.
 • باید مراقب باشید تا زمان بهبودی کامل ، از ورود آب به درون گوش خود محافظت نموده و از رفتن به استخر و سونا بپرهیزید.
 • اغلب متقاضیان عمل اتوپلاستی برایشان این سوال به وجود می آید که ” بعد از عمل گوش چه بخوریم ” ؛ اینکه دقیقا چه چیزی پس از عمل زیبایی گوش خورده شود اهمیتی ندارد اما با توجه به اتصال آناتومیک فک و گوش ، تنها باید رعایت کنید از غذاهای سفت که موجب حرکت های شدید و زیاد فک می شود خودداری نمایید تا به گوش فشاری وارد نشود.
 • مصرف سیگار و قلیان روند ترمیم بافت ها را کند می کند  به همین دلیل در مراقبت های بعد از جراحی گوش باید تا زمان بهبودی کامل استعمال هر گونه دخانیات را کنار بگذارید.

بعد از اتوپلاستی چگونه استراحت کنیم؟

از جمله موارد حائز اهمیت در مراقبت های بعد از جراحی گوش ، رعایت صحیح برخی موارد به هنگام خوابیدن می باشد ، تا آسیبی به گوش ها وارد نشود. افرادی که تحت جراحی گوش قرار گرفته اند نباید تحت هیچ شرایطی بر روی گوش های خود بخوابند. زیرا وزن سنگین سر ، به گوش ها فشار وارد می کند ، که سبب تغییر نتیجه جراحی و در برخی مواقع خونریزی گوش ها نیز می شود.

لازم است زیبا جویان فعالیت روزانه خود را محدود کنند !

بهتر است افراد بعد از اتوپلاستی به مدت 3 الی 4 روز از انجام هرگونه فعالیت خودداری کنند و به خوبی استراحت کنند. زیرا تحرک بسیار زیاد سبب افزایش گردش خون می شود ، که در نتیجه با آسیب دیدگی گوش ها همراه است. بعد از این بازه زمانی تا یک ماه از انجام هر گونه فعالیت های سنگین ، بلند کردن اجسام سنگین ، انجام تمرینات ورزشی پر تنش و خم کردن سر به مدت طولانی ممنوع بوده که افراد باید در مراقبت های بعد از جراحی گوش آن ها را به خوبی و با دقت رعایت کنند.

پانسمان و برداشت آن بعد از عمل گوش ها

تا زمانی که پانسمان در مراقبت های بعد از جراحی گوش بر روی گوش های شما قرار دارد ، باید برای برداشت آن به بهترین جراح گوش دکتر ابدالی در مشهد مراجعه کنید و نباید در منزل اقدامی را به صورت خود سرانه انجام دهید ، زیرا این کار سبب افزایش ریسک آسیب دیدگی گوش ها می شود. البته لازم به ذکر است که تا زمانی که پانسمان بر روی گوش قرار داد و مایع خونی در گوش است ، خطر افت شنوایی در این مواقع بسیار زیاد خواهد بود ، بنابراین از برداشت خود سرانه پانسمان در دوره نقاهت خودداری کنید

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش

 1.  از دیگر مراقبت هایی که باید پس از جراحی گوش به آن دقت داشته باشید نحوه خوابیدن می باشد ؛ ذکر دو نکته در این رابطه لازم است:
 2. به هنگام خواب سر را بالاتر از بدن قرار دهید تا مایعات میان بافتی تخلیه شده و موجب تورم بیشتر نشود.
 3. از فشار وارد شدن به گوش و تماس آن با بالش یا زمین محافظت نمایید.
 4. اگر در گوش خود احساس صداهایی شبیه وزوز داشتید نگران نشوید زیرا طبیعی بوده و معمولا تا 5 هفته ادامه می یابد.
 5. در صورت خارج شدن خونابه بعد از عمل گوش باید حتما پزشک معالج را مطلع سازید.
 6. خم و راست شدن های سریع و زیاد یا جابجایی اجسام سنگین می تواند موجب افزایش گردش خون شود ، لذا تا زمان بهبودی نسبی از انجام آن ها پرهیز نمایید.
 7. شروع فعالیت های ورزشی باید طبق نظر پزشک باشد.
 8. در صورتیکه احساس سنگین شدن گوش و کم شنوایی کردید ، مضطرب نشوید زیرا موقتی بوده و برطرف خواهد شد.

پوشیدن لباس های آزاد و گشاد

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی گوش استفاده از لباس های آزاد و گشاد می باشد. به دلیل اینکه بر روی گوش های شما پانسمان قرار دارد و ممکن است در زمان پوسیدن لباس های تنگ و جذب به گوش های شما فشار اعمال شود توصیه می شود تا در دوران بهبودی ، ترجیحا تا زمان بهبودی کامل از پیراهن های که در قسمت جلویی آن ها دکمه یا زیپ وجود دارد استفاده کنید تا در زمان تعویض لباس ، گوش ها کشیده نشوند و تحت هیچ گونه فشاری قرار نگیرند. به یاد داشته باشید در صورت عدم رعایت این نکته مراقبتی این امکان وجود دارد که محل برش ها و بخیه ها آسیب ببینند و درد گوش نیز افزایش یابد.

سر و گوش های خود را در معرض گرما و رطوبت قرار ندهید!!

از دیگر نکات مهم مراقبت های بعد از جراحی گوش می توان عدم قرار گیری در معرض گرما و رطوبت اشاره کرد. در چندین روز ابتدایی بر روی گوش های شما پانسمان قرار دارد. لازم است در این دوره و تا زمان بهبودی کامل گوش های خود را در معرض رطوبت و گرمای زیاد قرار ندهید. در این مدت برای خشک کردن موهای سر خود پس از استحمام به هیچ وجه از سشوار استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که استفاده از باد سشوار سرد موجب سرما خوردن شما و در نهایت عطسه کردن های پی در پی می شود که این موضوع خود می تواند برای گوش های تازه جراحی شده مشکل به وجود آورد ، از همین رو توصیه می شود به هیچ وجه از سشوار استفاده نکنید. همچنین گوش های خود را به صورت مرتب با استفاده از دستمال تمیز و گوش پاک کن به آرامی تمیز و خشک کنید. لازم به ذکر است که از اعمال هرگونه فشار به گوش و وارد کردن گوش پاک کن به داخل گوش خودداری کنید.

دکتر نازنین ابدالی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها