ورزش بعد از عمل بینی | دکتر نازنین ابدالی

اگر ورزش و تمرینات ورزشی جزو برنامه های مهم زندگی شماست یا ورزشکار هستید و حرفه ای تمرین می کنید ، و از طرف دیگر قصد دارید در کنار برخورداری از تناسب اندام با ورزش ، با استفاده از جراحی بینی ، تناسب جذابی را در چهره تان نیز خلق کنید ، قطعاً موضوع ورزش بعد از عمل بینی ذهن تان را به خود مشغول خواهد کرد. اینکه چه زمان می توانید ورزش کردن بعد از جراحی بینی را از سر بگیرید و در طول دوره بهبود لازم است از انجام چه فعالیت های ورزشی خودداری کنید و بسیاری از سوالات مربوط به این مبحث ، موضوعاتی هستند که در ادامه ، دکتر نازنین ابدالی بهترین جراح بینی مشهد اطلاعاتی مفید را در خصوص آن در اختیار شما قرار داده اند تا به کمک آنها ، به دور از عوارض بعد جراحی بینی به بهترین نتیجه دست پیدا کند.

 

ورزش بعد از عمل بینی - دکتر نازنین ابدالی

 

آیا ورزش کردن بعد از جراحی بینی ، ایرادی ندارد؟

در اولین روزهای بعد از عمل زیبایی بینی ، اغلب احساس خستگی ، ضعف و سرگیجه خواهید داشت و بدن به استراحت نیاز دارد تا بتواند به یک حالت پایدار برسد. بنابراین لازم است ورزش بعد از عمل بینی را تا مدتی کنار گذاشته و از انجام فعالیت‌های سنگین فیزیکی و ورزشی درطول دوره نقاهت خودداری کرده و تنها برای کمک به جریان بهتر خون در پاها و بدن ، به آرامی در فواصل زمانی و مکانی کوتاه ، قدم بزنید.

در صورت زود شروع کردن ورزش بعد از جراحی بینی چه اتفاقی می افتد؟

بی توجهی به دوره نقاهت عمل بینی و شروع کردن ورزش بعد از عمل بینی در فاصله کوتاهی بعد از رینوپلاستی می تواند بینی و بدن را در معرض خطرات زیادی قرار دهد. برخی از این عوارض احتمالی ناشی از شروع زودهنگان ورزش کردن بعد از رینوپلاستی شامل موارد زیر است:

  • بدن نمی تواند به خوبی ترمیم بافت‌های آسیب دیده را انجام دهد.
  • التهاب‌ها و ورم بینی شدت پیدا میکند .
  • ممکن است بخیه ها باز شوند و خونریزی اتفاق بیافتد.

چند مدت بعد از عمل زیبایی بینی می‌توان ورزش کرد؟

در خصوص نکات مربوط به ورزش بعد از عمل بینی ، دکتر نازنین ابدالی بهترین جراح بینی مشهد اشاره می کنند که فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی را می توان از روزهای اولیه بعد از جراحی زیبایی بینی آغاز کرد. کم تحرک بودن و فاصله گرفتن کامل از ورزش بعد از جراحی بینی ممکن است شما را در معرض یبوست و هماتوم قرار دهد.
اما در مورد ورزش‌های سنگین‌ که فشار زیادی به بینی وبدن وارد می‌کنند لازم است تا چند هفته و حتی چند ماه آنها را به تعویق بیاندازید تا شرایط لازم برای بدن جهت از سر گیری آنها فراهم شود.

پیاده روی بعد از جراحی زیبایی بینی

پیاده‌روی آرام و ملایم در فواصل زمانی و مکانی کوتاه از روز های اولیه بعد از عمل جراحی بینی مفید است و این ورزش بعد از عمل بینی می تواند به بهبود سریع‌تر کمک می کند.

دویدن بعد از عمل بینی

دویدن را باید تا ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل زیبایی بینی به تعویق بیندازید. زمانی که در می دوید فشار خون بالا می رود و این ورزش بعد از عمل بینی می تواند باعث وارد آمدن فشار به بینی و بافت هایی در بینی شود که بسیار حساس هستند.

تردمیل بعد از عمل بینی

استفاده از تردمیل در صورتی که شما را به نفس نفس زدن نیاندازد و باعث بالا رفتن فشار خون نشود ، از هفته های دوم و سوم بعد از عمل ، قابل از سر گیری است ولی در صورتی که بخواهید این ورزش بعد از عمل بینی را با سرعت و شدت بالا انجام دهید ، لازم است بین ۶ تا ۸ هفته دست نگه دارید.

وزنه زدن بعد از رینوپلاستی

وزنه برداری فعالیت ورزشی سنگینی است و اگر بدنساز هستید ، با توجه به فشاری که این ورزش بعد از عمل بینی می تواند روی بینی شما وارد کند ، می‌تواند باعث آسیب جدی شود و به طور متوسط ۶ تا ۸ هفته بعد از جراحی بینی باید از انجام آن خودداری کنید.

چه مدت بعد از عمل جراحی بینی می توان به سونا رفت یا آفتاب گرفت؟

بهتر است به مدت سه ماه بعد از عمل بینی ، از قرار دادن بینی در معرض تابش مستقیم نور خورشید و محیط های گرم ، خودداری کنید چون حرارت و گرما باعث تورم یا خونریزی می شود و نور خورشید می تواند موجب تغییر رنگ اسکارها شود. بنابراین محافظت از بینی در برابر نور خورشید و استفاده از کرم ضد آفتاب می تواند به سرعت گرفتن و بالا رفتن کیفیت بهتر روند بهبودی کمک کند. بنابراین بهتر است برای رعایت نکات مربوط به ورزش بعد از عمل بینی به مدت ۶ ماه از رفتن به سونا خودداری کنید.

ورزش بوکس بعد از عمل دماغ

ورزش بوکس نسبت به سایر ورزش ها ، می تواند بینی شما را بیشتر در معرض آسیب و خطر قرار دهد. این ورزش بعد از عمل بینی علاوه بر بالا بردن شدید فشار خون ، بینی را در معرض احتمال وارد آمدن ضربه نیز قرار می دهد. از این رو لازم است تا چند ماه بعد از عمل بینی از انجام آن خودداری کنید.

والیبال و فوتبال و ورزش های توپی بعد از عمل کردن بینی

انجام ورزش هایی مانند فوتبال ، والیبال و بسکتبال با توجه به اینکه بینی شما را در معرض ضربه توپ ، قرار داده و ممکن است به بینی آسیب وارد کرده و باعث شکستگی آن شود ، بهتر است تا زمان بهبود بافت های جراحی شده ، انجام این ورزش بعد از عمل بینی به تعویق انداخته شود.

شنا بعد از جراحی کردن بینی

شنا کردن را بهتر است تا دوماه پس از جراحی ، به تعویق بیاندازید. این ورزش بعد از عمل بینی علاوه بر اینکه با بالا بردن فشار خون باعث وارد امدن فشار به بافت بینی می شود ، شما را در معرض لیز خوردن در استخر و ضربه دیدن بینی قرار می دهد . از طرف دیگر ، کلر موجود در آب نیز برای بینی که هنوز زخم است ضرر دارد.

دکتر نازنین ابدالی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

نظرات

1 1 رای
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها