نکات مهم مربوط به خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی در پوزیشنی صحیح ، یکی از نکات مهم مراقبت های بعد از رینوپلاستی محسوب می شود که به واسطه آن می توان تحقق نتیجه خوب از این فرایند زیبایی را به واقعیت نزدیک تر کرد.
خوابیدن بعد از جراحی بینی نقش مهمی در سرعت بهبودی دارد و بهتر است هفته اول به خوبی استراحت کنید تا سیستم ایمنی تان تقویت شود. اما نکته مهم در زمان استراحت بعد از رینوپلاستی ، دقت کردن در خصوص موقعیت خوابیدن در پوزیشنی است که فشاری به بینی شما وارد نشود. در ادامه ، دکتر نازنین ابدالی جراح بینی مشهد در خصوص این فاز مراقبتی بعد از رینوپلاستی توضیح داده اند.

 

خوابیدن بعد از عمل بینی - دکتر نازنین ابدالی

 

درست خوابیدن بعد از عمل بینی ، یک نکته مهم

پوزیشن صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی باید به شکلی باشد که هیچ نوع فشاری به بینی وارد نشده تا نتیجه جراحی خراب نشود. به طور معمول لازم است در طول 2 تا 4 هفته اول بعد از عمل ، علاوه بر استراحت کافی ، با درست خوابیدن ، به ترمیم سریع تر بینی کمک کنید. خوابیدن در پوزیشن درست ، کمک می کند تا اکسیژن و خونرسانی به بینی با کیفیت بهتری انجام شود و ترمیم بینی شما سریع تر اتفاق بیافتد.
خوابیدن در حالت لمیده تحت زاویه 45 درجه ، بهترین حالت برای خوابیدن است ، چون اگر به پهلو بخوابید ، سوراخ های بینی تحت فشار قرار می گیرند و ممکن است ورم یک طرفه بینی رخ دهد. خوابیدن به شکل طاق باز با قرار دادن چند بالش در زیر سر بهترین حالت می باشد.

علت لزوم با فاصله خوابیدن از دیگران بعد از جراحی بینی

جلوگیری از وارد آمدن ضربه به بینی حتی در زمان خواب خصوصاً در طول چند هفته بعد از درمان ، امری ضروری است. بنابراین لازم است در طول این مدت ، فرد دیگری در زمان خواب ، اطراف شما نباشد تا به طور ناگهانی و ناخواسته در زمان خواب ، ضربه و آسیبی به بینی تان وارد نشود.

علت ضرورت اجتناب از خوابیدن روی شکم

بعد از عمل بینی از خوابیدن روی شکم بپرهیزید. خوابیدن روی شکم بعد از جراحی باعث می شود که فشار بسیار زیادی به بینی و بافت هایی که در این عضو به تازگی جراحی شده و آسیب پذیر هستند ، وارد شود. بافت های بینی بعد از عمل به زمان نیاز دارند تا دوره بازسازی و بهبود خود را با موفقیت سپری کنند و وارد آمدن هر گونه فشار باعث صدمه دیدن بینی و خراب شدن نتیجه جراحی می شود.

نقش خوابیدن در پوزیشن صحیح روی کاهش تورم و التهاب

خوابیدن در موقعیت درست بعد عمل باعث می شود که تورم و التهاب بینی و ناحیه اطراف آن با سرعت بیشتری فروکش کند. همچنین درست خوابیدن بعد جراحی ، درد ناشی از عمل را نیز کاهش می دهد و از بروز خونریزی جلوگیری می کند.

بهترین پوزیشن خوابیدن بعد از عمل بینی

قرار گرفتن سر در حالت 45 درجه و در حالتی شبیه به لم دادن ، بهترین موقعیت خوابیدن بعد از عمل بینی است. همچنین بهتر است به پشت و به صورت طاق باز بخوابید به طوریکه سر ، بالاتر از بدن قرار گرفته و تورم و التهاب ناشی جراحی نیز با سرعت بیشتری فروکش کند.

آیا غلت زدن در زمان خواب بعد از عمل بینی خطر دارد؟

اگر در زمان خوابیدن بعد از عمل بینی غلت بزنید ، ممکن است به صورت ، روی زمین بیفتید و بینی شما به شدت تحت فشار قرار گیرد. برخی عادت دارند به پهلو بخوابند و در این افراد ، احتمال غلت زدن در حین خوابیدن بعد از عمل بینی ، در طول روزها و هفته های اول که بینی در حال بهبود است ، وجود دارد. توصیه می شود قبل از عمل ، خوابیدن به پشت را تمرین کنید تا در دوره بهبود ، خوابیدن در این پوزیشن برای شما دشوار نباشد.

خوابیدن در پوزیشن صحیح یک ماه بعد عمل بینی

چند هفته اول بعد عمل بینی ، دوره است که تا حد امکان باید از تکان دادن سر ، پایین انداختن سر ، غلت زدن و هر گونه حرکتی که باعث وارد آمدن فشار به بینی شود ، خودداری کنیم. به این منظور ، توصیه می شود در دو طرف صورت دو بالشت قرار دهید تا اگر در زمان به خواب رفتن ، چرخش سر اتفاق افتاد ، به روی صورت به روی بالش یا زمین نیافتید و بینی تان آسیب نبیند.

تا چه مدت بعد از عمل بینی به پشت بخوابیم؟

نکات مربوط به نحوه صحیح خوابیدن بعد جراحی بینی لازم است تا دو ماه رعایت شود. طاق باز خوابیدن و قرار دادن چند بالشت زیر سر ، از وارد آمدن فشار و ضربه به بینی جلوگیری می کند.

دکتر نازنین ابدالی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها