ورم بعد از عمل بینی + روش های پیشگیری و کاهش سریع ورم

ورم بعد از عمل بینی بعنوان یکی از عوارض نرمال بعد از فرایند زیبایی جراحی بینی  موجب می شود که زمان انتظار زیباجویان بعد از انجام عمل رینوپلاستی برای مشاهده نتیجه نهایی بعد از عمل کردن دماغ ، طولانی شود. میزان ورم کردن بینی بعد از جراحی در بیماران مختلف متفاوت است و جراح بینی برای کمک به فروکش کردن سریع تر تورم در بینی و آشکار شدن سریع تر نتیجه ، به بیماران مواردی را توصیه می کند. دکتر نازنین ابدالی بهترین جراح بینی مشهد با اشاره و تاکید بر لزوم دقت عمل به خرج دادن در فاز انتخاب جراح بینی خوب در مهار بسیاری از عوارض از جمله تورم بعد از عمل بینی ، دقت عمل به خرج دادن بیمار در اجرای صحیح نکات مربوط به مراقبت های توصیه شده توسط دکتر عمل بینی را نیز در فروکش سریع تر ورم موثر می داند.

 

ورم بعد از عمل بینی - دکتر نازنین ابدالی

 

علت ورم بینی بعد از جراحی

وقتی بینی تحت جراحی رینوپلاستی قرار می گیرد ، آسیب ها و ضرباتی برای فرم و شکل گرفتن به آن وارد می شود که موجب می گردد که بافت های بینی ورم کند. این ورم بعد از عمل بینی کاملاً طبیعی بوده و نشانه واکنش بدن در تلاش برای بهبود سریع تر ناحیه ای است که در طول روند عمل کردن دماغ مورد تهاجم قرار گرفته است.
ورم کردن بعد از عمل بینی ، در روزهای اولیه بعد از جراحی زیبایی بینی به اوج خود می رسد ولی جای نگرانی وجود ندارد و تنها باید صبور باشید تا پس از گذشت چند ماه بخش عمده ای از ورم از بین رفته ، و تقریباً در یک دوره یک ساله ، به طور کامل با بینی شما خداحافظی کند.

انواع ورم بینی بعد از عمل

ورم پوست که به دلیل جدا شدن پوست از اسکلت بینی و تجمع مایع بین سلولی رخ می دهد و در واقع یک واکنش التهابی است که بدن برای بهبود دادن ناحیه آسیب دیده ، از خود نشان می دهد ، یکی از انواع ورم در بینی بعد از جراحی است. این عارضه اغلب در طول یک دوره 1 الی 3 ماهه کاهش می یابد ولی معمولاً ورم بینی گوشتی مدت بیشتری در بینی ماندگار است.

ورم نوک بینی بعد از عمل نوع دیگری از تورم در بینی است که در مقایسه با بخش های دیگر ، ماندگار تر بوده و اغلب زمان طولانی تری نیاز دارد تا به طور کامل فروکش کند.

برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی چه کارهایی انجام دهیم؟

  • به اندازه کافی استراحت کنید.
  • در زمان خوابیدن یا دراز کشیدن در حالت لمیده قرار بگیرید و یک یا دو بالش زیر سر خود قرار دهید.
  • در طول دو روز اول بعد از جراحی بینی بر روی نواحی اطرف بینی ، کمپرس یخ بگذارید تا ورم بعد از عمل بینی زودتر بخوابد.
  • چند هفته قبل از عمل بینی مصرف الکل و سیگار را قطع کرده و این قطع مصرف را تا چند هفته بعد از جراحی زیبایی بینی ادامه دهید.
  • از انجام فعالیت های سنگین فیزیکی و ورزشی خودداری کنید .

آیا تزریق کورتون به کاهش ورم بینی بعد از جراحی کمک می کند؟

تزریق کورتون اغلب برای بینی گوشتی با پوست ضخیم تجویز می شود تا روند کاهش ورم بعد از عمل بینی را سریع تر کند. دکتر نازنین ابدالی بهترین جراح بینی مشهد ، در صورتی که لازم بداند انجام فرایند تزریق کورتون یا آمپول ورم بینی پس از جراحی لازم است ،  در خصوص زمان مناسب و دوز مورد نیاز تزریق آمپول کاهش ورم ، تصمیم گیری خواهد کرد.

خوردنی های مناسب برای کاهش ورم بینی بعد از عمل

برخی خوراکی ها کمک می کند تا کاهش تورم بعد از جراحی بینی با سرعت بیشتری پیش برود. البته ، برخی غذاها نیز تشدیدکننده تورم در بینی بعد از عمل هستند که بهتر است از مصرف آنها خودداری کنیم.

برای کاهش ورم بعد از عمل بینی چه غذاهایی نخوریم؟

از غذاهای شور و فراوری شده مثل فست فودها خودداری کنید. نمک می تواند باعث افزایش تورم شده و سرعت روند بهبودی را کاهش دهد.
همچنین بهتر است در طول چند روز اول بعد از عمل بینی که بینی در حال بهبود اولیه است و بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد ، از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد داشته و باعث فشار و حرکت بیش از حد صورت می شود خودداری کنید.

بعد از عمل بینی چه غذاهایی بخوریم؟

حتماً یکی از سوالاتی که در فاز مراقبت های بعد از عمل بینی در ذهن شما شکل می گیرد این است که برای رفع ورم صورت و بینی بعد از عمل بینی چه بخوریم. آناناس میوه حاوی ماده ای به نام بروملین است که این آنزیم خاصیت فوق العاده ای در کاهش التهاب و کم کردن کبودی و ورم در بینی دارد.
غذاهای مغذی و حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی را فراموش نکنید.
غذاهای حاوی پروتئین نیز در سرعت گرفتن روند بهبود و ترمیم زخم ها بسیار موثر است.
نوشیدن آب و مایعات مفید و طبیعی ، یکی از گزینه های مهم هستند که میل کردن آنها در طول دوره بهبود ، برای دفع سموم و سرعت گرفتن روند بهبود ، بسیار توصیه می شود.

ورم بینی استخوانی بعد از عمل چقدر است؟

بینی استخوانی نسبت به بینی گوشتی بعد از عمل ، ورم کمتری را تجربه می کند. نازک بودن پوست در بینی های استخوانی ، یکی از مزیت های این نوع بینی محسوب می شود. چون پوست نازک در برابر کاهش ورم بعد از عمل بینی ، مقاومت کمتری از خود نشان داده و در نتیجه ، اغلب در بینی های استخوانی ، ورم با سرعت بیشتری فروکش می کند. مراحل کاهش ورم بینی بعد از عمل در بینی های مختلف متفاوت است و بسته به ویژگی های بینی و کارهایی که روی بینی انجام شده ، ورم در مراحل متغیری فروکش می کند به طوریکه وقتی نظرات بیماران در مورد ورم بینی بعد از عمل را مشاهده می کنید متوجه می شوید که هر بیمار ، تجربه ای متفاوت از این عارضه را داشته است.

آیا ورم بینی بعد از یکسال به طور کامل از بین می رود؟

پاسخ به این سوال که ورم صورت بعد از عمل بینی چقدر طول میکشد یک جمله ثابت نمی باشد و زمان فروکش ورم بعد از رینوپلاستی تحت تاثیر فاکتورهای مختلف در دامنه متفاوتی قرار دارد. دوره بهبود و فروکش کردن کامل ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی اغلب بین چند ماه تا یک سال می باشد.

این بازه زمانی اغلب در بینی های استخوانی تجربه می شود که سرعت فروکش کردن ورم پس از جراحی زیبایی بینی در آنها بیشتر است. اما شاید درباره بینی های گوشتی ، داستان اندکی متفاوت تر باشد. بینی های گوشتی به دلیل ضخیم بودن پوست در آنها ، در برابر کاهش تورم و التهاب بعد از جراحی بینی ، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند و گاهی حتی بعد از گذر یک دوره یک ساله از عمل ، همچنان بخشی از ورم بینی گوشتی بعد از عمل ، مهمان بینی شماست و بینی به زمان بیشتری برای خداحافظی با ورم نیاز دارد.

آیا گرما باعث تشدید ورم بعد از عمل بینی می شود؟

استحمام با آب گرم ، قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد ، رفتن به سونا و جکوزی و هر محیطی که بینی شما را در معرض گرما قرار دهد ، موجب می شود که ورم بینی پس از عمل تشدید شود. توصیه می شود که خصوصاً در روزهای ابتدایی بعد از عمل بینی از محیط های گرم دوری کنید چون این محیط ها علاوه بر تشدید ورم باعث شدت گرفتن جریان خون شده و می تواند به بافت های بینی آسیب بزند.

متورم شدن نوک بینی بعد عمل

در طول جراحی زیبایی بینی ، نوک بینی یکی از بخش هایی است که بیشترین فرم دهی در آن انجام می شود. در نتیجه تورم موجود در آن در مقایسه با سایر بخش ها بیشتر بوده و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا تورم نوک بینی بعد جراحی کاهش یابد.

آیا قرص کاهش ورم بینی وجود دارد؟

قرص هایی تحت عنوان قرص ورم بینی بعد از جراحی در بازار موجود می باشد. ولی نکته ای که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که به هیچ عنوان بدون هماهنگی با جراح بینی خود ، دارویی مصرف نکنید. به عنوان مثال قرص های کورتون ممکن است نه تنها برای کاهش ورم بعد از عمل بینی مفید نباشد بلکه مضراتی را نیز در بینی و بدن شما موجب شود.

آیا قرص آناهیل به کاهش ورم بینی کمک می کند ؟

قرص آناهیل که با عنوان قرص آناناس نیز شناخته می شود در کاهش ورم بینی بعد از جراحی مفید است. وجود ویتامین ث فراوان در این قرص ، باعث سرعت گرفتن روند بهبود و کاهش ورم بعد از عمل بینی می شود ولی طبق معمول ، باید از مصرف خودسرانه هر گونه دارو خودداری کرده و تحت نظر دکتر خوب عمل بینی ، دارو مصرف کنید.

در صورت عدم فروکش ورم بعد از یک سال چه باید کرد؟

اگر علیرغم رعایت نکات مراقبت های بعد از عمل بینی ، ورم بینی بعد از جراحی همچنان ادامه داشت و حتی بعد از سپری شدن یک سال بازهم بینی متورم بود ، به جراح بینی خود مراجعه کنید تا علت را بررسی کرده و درمان مناسب را تجویز نماید.

دکتر نازنین ابدالی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها